יונה קולפינה

  

יונה קולפינה

"שמי יונה קולפינה, בת 24, עליתי מרוסיה. בגיל 5 ביקרתי בישראל בפעם הראשונה. התלהבתי אז משלושה דברים: מהכותל, מלראות מדינה שלמה לבושה בלבן ביום כיפור ומהחיילים על מדים. אז עוד לא ידעתי שבעוד 10 שנים אהיה חלק מזה. ככה התחיל הרומן שלי עם ישראל.

גדלתי, הלכתי לקהילה היהודית בעיר שלי, למדתי על ישראל, על העם היהודי, על המסורת. נסעתי לסמינרים ומחנות קיץ, השתתפתי בפרוייקטים שונים. תוך כמה שנים התחלתי לעבוד שם כמדריכה. וככל שלמדתי יותר - כך זה משך אותי יותר.

כשהייתי בת 15, החלטתי לעלות להשראל בפרוייקט נעל״ה. עד עכשיו אני לא יודעת איך היה לי את העומץ לעזוב את משפחה, אני לא זוכרת את עצמי חושבת על עלייה, פשוט רציתי להיות קצת יותר קרובה לישראל. אבל אתם כבר יודעים את הסוף - פשוט לא יכולתי לעזוב.

כשהתחלתי להתכונן לצבא, כבר לא היה לי ספק שאני נשארת פה. איבדנו חלק גדול מהמשפחה בשואה והיה לי ברור שאני הולכת לעשות את ההכי טוב שלי בשירותי הצבאי על מנת להגן על המדינה שלי ולשמור על עם ישראל. בסיום י״ב התגייסתי לצה״ל כחיילת בודדה ושירתתי כלוחמת בגדוד הקרקל. הייתי מאוד גאה ללבוש מדי צה״ל,  כבר הבנתי שאין לי ארץ אחרת, שכאן זה הבית.

בערך 4 חודשים לפני השחרור השתתפתי בקורס הכנה לאזרחות. את האמת, הייתה לי כבר תוכנית לאחרי השיחרור, אז חשבתי שאני אגיע לסדנה, אברר כמה פרטים קטנים ואהיה מוכנה להכל. מאוד אירונית העובדה שמהסדנה יצאתי מבולבלת עוד יותר. קיבלתי כל כך הרבה מידע וכלים שלא ידעתי במה לבחור. בתוכנית כנפיים הכרתי את היועצת המדהימה – ענת. מהרגע הזה ועד עכשיו, כל ההחלטות החשובות קיבלתי בזכות הליווי! אפילו מקור של סיפור האהבה שלי הוא בכנפיים! אז ענת עזרה לי בכל דבר. כתבנו את כל מה שצריך לעשות ביום השחרור: קצין העיר, קופת חולים, ביטוח לעומי… הליווי אחרי השחרור היה סופר חשוב, כי רוב החיילים, כמוני, אף פעם לא היו אזרחים בישראל, לא היה להם מושג בכל המוסדות הממשלתיים ויש הרבה מקום לטעויות ובילבולים. ההכוונה התעסוקתית נתנה לי ביטחון בבחירות, ועכשיו אני יכולה להגיד בוודעות שזאת הייתה הבחירה הנכונה עבורי!

כיום, כמעט 4 שנים לאחר השחרור כשאני מסתכלת אחורה אני יכולה רק לחזק ולהגיד כמה שהליווי הזה עזר לי והביא אותי לנקודה בה אני נמצאת עכשיו! אני מסיימת תואר ראשון בתקשורת, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה ומתכוונת להתחיל תואר שני ביחסי ציבור ותקשורת אסטרטגית. אני עובדת בפרוייקטים בתכום החינוך הבלתי פורמלי במסגרות שונות, בינהם הסוכנות היהודית, הלל, אגודה לקידום החינוך ועוד, מתנדבת בעמותת ״אח גדול״ כרכזת מועדון חיילים בודדים בבית החייל חיפה. בנוסף מידי שנה אני טסה כשליחה למחנות קיץ יהודיים של הסוכנות היהודית בשטח ברית המועצות לשעבר. והדבר הכי חשוב - אני מתכוננת לקראת החתונה ואנחנו בונים משפחה בישראל."